W tym przypadku mamy do czynienia z separacją kwasów organicznych, prowadzoną na kolumnie C18, która jest stabilna w 100% warunkach wodnych. Faza ruchoma to 20 mM bufor fosforanu potasu o pH 2,9, z szybkością przepływu 0,7 ml/min. Na pierwszy rzut oka kwas szczawiowy jest zatrzymywany przez prawie 4 minuty, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się t0 dla tej kolumny wynosi około 3,7 minuty. Biorąc to pod uwagę, jasne jest, że kwas szczawiowy, bardzo polarny dikwas, jest ledwo zatrzymywany przez kolumnę.
K’ = 3.9 - 3.7/3.7 = 0.054
Wynika to z faktu, że kwas szczawiowy prawie nie wiąże się z fazą stacjonarną podczas analizy. W takich przypadkach na retencję analitu duży wpływ będą miały niewielkie, niezamierzone zmiany parametrów, w tym:
• Skład fazy ruchomej
• pH fazy ruchomej
• Moc rozpuszczalnika próbki
• Temperatura
Jest zatem mało prawdopodobne, aby taka metoda była niezawodna, ponieważ czas retencji kwasu szczawiowego może się różnić z nastrzyku na nastrzyk, z kolumny na kolumnę czy w wyniku zmian w składzie fazy ruchomej.
Zaleca się, aby przy opracowywaniu metod współczynniki retencji mieściły się w zakresie 2-10 dla wszystkich analitów. Widzieliśmy potencjalne problemy ze współczynnikami retencji mniejszymi niż 2, ale dlaczego zatrzymywać się na współczynniku retencji wynoszącym 10?
Podczas przebiegu izokratycznego szerokość piku zwiększa się wraz ze wzrostem czasu retencji z powodu dyfuzji. Chociaż zastosowanie kolumn o mniejszym wypełnieniu w połączeniu z optymalną szybkością przepływu pomoże zmniejszyć tę dyfuzję, nie można jej wyeliminować. Ponadto, wysokie współczynniki retencji ostatecznie skutkują długimi czasami pracy, które są ogólnie niepożądane ze względu na spadek wydajności.