Jak sprawdzić, czy kolumna HPLC została prawidłowo przygotowana do analizy?

Wskazówka techniczna dotycząca HPLC/UHPLC

Zmień język

Francuski

Niemiecki

Hiszpański

Włoski

Polski

Czeski

Jak długo trzeba czekać po elucji gradientowej?

W przypadku stosowania kolumny w trybie gradientowym, po skończonym gradiencie występuje okres, w którym kolumna musi zostać ponownie przygotowana do następnej analizy. W tym czasie ważne jest, aby kolumna była kondycjonowana z powrotem do warunków początkowych metody gradientowej (ten etap procesu znany jest jako ponowna stabilizacja lub teq).

Aby zapewnić pełną ponowną stabilizację, ważne jest uwzględnienie w cyklu gradientu czasów opóźnienia gradientu dla objętości opóźnienia gradientu (dwell volume) oraz czasu potrzebnego na dotarcie rozpuszczalnika do kolumny. Na rys. 1 pokazano, jak może wyglądać opóźnienie gradientu dla danej metody.

Opis do rys. 1
A. Zaprogramowany skład fazy ruchomej
B. Realny skład fazy ruchomej w kolumnie

Rys. 1

Ponowna stabilizacja jest właściwie wykonana, jeżeli zwiększenie czasu stabilizacji nie wpływa na czas retencji analitów rozdzielonych w kolejnym przebiegu gradientu.

Czas wymagany do całkowitej ponownej stabilizacji kolumny zależy w dużym stopniu od warunków metody, wymiarów kolumny oraz w pewnym stopniu od czułości metody. Niektóre związki są bardziej podatne na niewielkie zmiany w składzie fazy ruchomej niż inne. W celu uzyskania pełnej ponownej stabilizacji często zaleca się, aby przepłukać kolumnę 10-cioma objętościami kolumny, jednakże w praktyce zwykle wystarcza 1–2. Jednym z najlepszych sposobów zapewnienia ponownej stabilizacji kolumny jest śledzenie ciśnienia w danej metodzie. W miarę zwiększania udziału rozpuszczalnika organicznego w fazie ruchomej ciśnienie będzie się zmieniało. To, czy wzrośnie czy spadnie, zależy od doboru rozpuszczalnika, jednak po powrocie do pierwotnego ciśnienia początkowego podczas cyklu ponownej stabilizacji, można określić odpowiedni czas potrzebny do osiągnięcia pełnej ponownej stabilizacji (rys. 2).

Opis do rys. 2
A. Pierwotne ciśnienie wsteczne
B. Stabilny powrót do pierwotnego ciśnienia wstecznego

Rys. 2

Przy rozważaniu na temat czasu ponownej ekwilibracji należy zwrócić uwagę, że początkowe piki są bardziej wrażliwe. W przypadku pików eluujących na początku gradientu cykl ponownej stabilizacji będzie musiał być dłuższy (efekt braku właściwej stabilizacji będzie bardziej widoczny) niż w przypadku pików eluujących później.